Ana Sayfa
16 Ekim 2020 ( 373 izlenme )
Reklamlar

Ülkesine dönerken

Çavuşoğlunun R'ezil Ettiği İsveçli Bakan Ülkesine dönerken b'akın ne açıkladı 


>>>>

Türkiye büyüyüp güçlendikçe bize yukardan bakmaya çalışan Avrupa Ülkelerine’de haddini her geçen gün daha fazla bildiriyor artık o eski herşeye tamam diyen Türkiye asla yok güçlü ve bağımsız bir ülke olduk İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye’yi ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı gerçekleştirmişti. Linde’nin Türkiye’nin Suriye’den geri çekilmesini ifade eden sözlerine Çavuşoğlu canlı yayında çok sert tepki gösterdi.

DÖNÜŞ YOLUNDA AÇIKLAMALAR YAPTI

Türkiye’nin kararlı duruşuyla resmen duvara çarpan İsveçli Bakan yaşadıklarını İsveç TT Haber kanalına özetledi İsveçli mevkidaşı AnnLinde ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşına tepki göstererek “Diplomaside ‘urge’ kelimesini kullanmak tepeden bakmaktır. Bunu diyemezsiniz. Siz hangi yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini istiyorsunuz. Neden P’KK’ya ve uzantılarına destek veriyorsunuz?” sözleriyle canlı yayında tepki göstermişti.

GÖRÜŞLERİMİZİ KAYDA GEÇİRİYOR

TT’nin yaptırımlara ilişkin “Türkiye İsveç’in yaklaşımını nasıl buluyor ve bu yaklaşımı anlayışla karşılıyor mu” sorusuna ise Linde, “Türkiye öteden beri AB’nin bu konuda ne dediğini biliyor. Türkiye görüşmelerle bu sorunun çözümüne ulaşılmazsa AB’nin kullanabileceği birçok yöntemi olduğunu ve bu yöntemlere başvuracağını biliyor. Anlayışla karşılamak demeyelim ama bizimgörüşlerimizi kayda geçiriyorlar” dedi.

TÜRKİYE YETKİMİZİN OLMADIĞINI BELİRTTİ

TT kanalının sert tartışmalar başlığı ile verdiği bir diğer anlaşmazlık konusu Türkiye’nin Suriye’deki a’skeri varlığı oldu. İsveç Dışişleri Bakanı Linde “Suriye konusunda oldukça farklı görüşlerdeyiz, İsveç daha önce de Türkiye’nin a’skeri harekatını kınadı. Biz Türkiye’nin a’skeri olarak geri çekilmesi gerektiğini ve oradaki Kürt, Yezidi gibi a’zınlıklar için endişeler taşıdığımızı belirttik. Türkiye ise a’skerin geri çekilmesini talep etmek gibi bir yetkimizin olmadığını belirti ve aramızda oldukça s’ert tartışmalar oldu, bu konuda bir anlaşmaya varamadık dedi

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

skandala ilişkin çağrı! Libya açıklaması b'akın ne teklif etti 70 YAŞINDA Kİ