Ana Sayfa
24 Kasım 2021 ( 10174 izlenme )
Reklamlar

VÜCUDUN İKİNCİ BEYNİ SAYILAN BAĞIRSAKLARIMIZI BİLE BİLE BÖYLE ÇÖKERTİYORUZ! DOKTORUN AÇIKLADIĞI ALIŞKANLIK ŞOK ETTİ!

VÜCUDUN İKİNCİ BEYNİ SAYILAN BAĞIRSAKLARIMIZI BİLE BİLE BÖYLE ÇÖKERTİYORUZ! DOKTORUN AÇIKLADIĞI ALIŞKANLIK ŞOK ETTİ!

Gastroenterolog Prof. Dr. Ethem Tankurt, bağırsak florasını koruma ve güçlendirme düşüncesiyle probiyotik ürün tüketiminin moda olduğunu ifade ederek, gereksiz antibiyotiklerden kaçınmak istediğini söyledi.

İzmir Kent Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Tankurt, oğulda yapılan araştırmalarda vücut sayıları milyonlar ile ifade edilebilen bakteri, mantar ve protozoaların kişiyle birlikte veya kişiden bağımsız olarak yaşam sürdürdüğünün keşfedildiğini hatırlattı. Mikrobiyom adı verildi, sayısının hücre sayısının 1.3 katı olduğunu Tankurt, "Bağırsağımızda bulunan bakteriler olmak üzere, bu mikroorganizmalarla kendi sağında bir ilişki konusu söz. ayrıca beyine mesaj ileterek beslenme tercihlerimizin oluşmasını etkiler ve kullanım besinleri tüketmemizi sağlarlar "diye konuştu.

Antibiyotik uyarısı

Prof. Dr. Tankurt, bağırsak florasındaki değişikliklerin pek çok hastalığın ortaya çıkmasında farklı derecelerde rolü olduğunun da saptandığını kaydetti. Tankurt, şunları söyledi:

"Astım ve alerjik hastalıklar, akut ishaller ve özellikle seyahat sırasında oluşan ishaller, iltihaplı bağırsak hastalıkları, antibiyotik kullanımına bağlı kolit ve enterokolit gibi hastalıkları sayılabilir. Son dönemde diyabet ve obezite de bu listeye eklenmiş ayrıca onkoloji alanında da bağırsak florasındaki değişikliklerinin rolüne dair araştırmalar yayınlanmaya başlamıştır. Günümüzde ilaç olarak tükettiğimiz probiyotikler bağırsak floramızda doğal olarak bulunan, genelde yararlı olduğunu bildiğimiz bakteri türlerinin preperat halinde getirilmiş şeklidir. Tablet, kapsül, toz ya da gıda katkısı şeklinde sunulmaktadırlar. Tüm bu hastalıklarda bağırsağımızın normal florasını destekleyerek, patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını baskılar, immun yanıtı düzenler ve hekim önerisiyle probiyotik kullanımı uygun olur; ayrıca birçok hastalıkta da probiyotik tedavisi ile ilgili araştırmalar sürmektedir. Ancak bu hastalıklarda hangi probiyotik türünün hangi etkiyi gösterdiği tamaydınlatılmamıştır. Bu nedenle henüz yeterli kanıtlanmış veri olmadığı için rutin kullanımı bugün için önerilmez; ama en azından bugünkü bilgilerimizle kesin olan, gereksiz antibiyotik kullanımı ile vücudumuzda bizimle birlikte yaşamını sürdüren, bağışıklık gibi çok önemli fonksiyonlarımıza katkısı olan flora bakterilerimizin dengesini bozmamamızın önemidir."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Şok iddia Yaşlılara ALMANYA'DA KUR KRİZİ DEPREMİ : DAHİL OLACAK MI