Auto-Created-3
14 Ağustos 2018 ( 777 izlenme )
Reklamlar

Türkiye’ye tam 7 ülkeden bomba destek. İçinde öyle ülkeler var ki

Türkiye’ye tam 7 ülkeden bomba destek. İçinde öyle ülkeler var kiABD’nin haksız dayatmaları karşısında sağlam bir duruş göstermeye çalışan Türkiye’ye 7 ülkeden destek geldi.

Rusya, İtalya, Almanya, İran, Pakistan, Lübnan ve Katar gibi ülkeler yaptıkları açıklamalarla ABD’ye karşı Türkiye’ye destek verdi. Birçok Arap ülkesinde ise dolar bozdurup TL alma kampanyaları başlatıldı.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD’nin Türkiye’ye karşı izlediği politikayı eleştirerek, Türkiye için her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi. İran devlet televizyonuna konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, “Başkaları milletlerin iradesini tehdit ederek zorla değiştiremezler. Öncelikle bir ülke başkanının başka bir ülkeye ekonomik baskı uygulamaktan zevk almasından teessüf ederiz. Bu yöntem bir sonuca varmayacak. Akıl, mantık ve hoşgörünün dünya ülkeleri arasındaki ilişkilerde esas alınmasını umut ederiz” ifadelerini kullandı.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, ABD’nin Türkiye ve Çin’e karşı aldığı ek gümrük vergi uygulamasına tepki gösterdi. Trump yönetimini eleştiren Altmaier, uygulamaların hukuksuz olduğunu savundu. Çıkartılan ekonomik savaşın Avrupa’da iş imkanlarını ve büyümeyi baltaladığını ifade etti. Alman Hükümet Sözcüsü de “Türk ekonomisinin istikrarlı olması bizim de çıkarımıza, gelişmeleri izliyoruz. TL’nin değer kaybını yakından izliyoruz, şu anda kaygı veren bir durum yok” şeklinde konuştu.
Pakistan Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Türkiye’ye karşı aldığı yaptırım kararını eleştirerek “Pakistan, Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası barış ve istikrara yönelik çok değerli rolünü takdir etmektedir. Aynı zamanda Türkiye, küresel ekonominin motoru ve önemli bir üyesidir. Pakistan halkı ve hükümeti, Türkiye’nin barış ve refah arayışına güçlü desteğini bir kez daha yineler ve bu ortak hedeflere ulaşma yolunda her zamanki gibi yanında olacaktır” açıklamasında bulundu.
Erdoğan, Türkiye’ye yönelik dolar operasyonunun ardından diğer ülkelere milli paralarla ticaret yapma çağrısında bulunmuştu. Rusya bu çağrıya destek verirken, bunu bütün ülkelerle gerçekleştirmek için çabaladıkları açıklandı.Öte yandan Peskov’a bugünkü basın toplantısında Türkiye’deki ekonomik durumla bağlantılı olarak Ankara’dan mali yardım talebi gelip gelmediği soruldu.
Peskov, “Hayır, herhangi bir talep gelmedi. Her zaman gündemde önemli yer tutan somut büyük projeler istişare ediliyor. Türk Akımı doğalgaz boru hattı ve Akkuyu NGS gibi enerji projeleri konuşuluyor. Bunun yanında, faaliyetleri daha somut hale getirilmesi gereken ortak yatırım fonu mevcut ve şirketlerimiz işbirliği yapıyor. Genel olarak, bu konular ele alınıyor” yanıtını verdi.
Katarlı yazar ve medya yöneticisi Jaber ElHarmi, ABD’nin Türkiye’ye açtığı ekonomik savaşa ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkçe tweet atarak Türkiye’ye destek olan Harmi, şu ifadeleri kullandı: “Amerika’nın Türkiye’ye karşı birlik olup savaş açmasi beklenen bir şey. Türkiye’nin ‘Müslüman bir ülkenin’ ekonomik ve siyasi açıdan bağımsız olmasını kabullenemiyorlar.Ama bazı Arapların, Türkiye’ye açılan savaşa sevinmeleri ve destek vermeleri büyük Alçaklıktır.” Öte yandan Katar’da birçok vatandaş, ellerindeki dolarları TL’ye çevirerek Türkiye ve Türk halkına destek verdi.
Sayda’da şehrinde, Türkiye’nin ekonomisiyle dayanışma kampanyası başlatıldı. TİKA 2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında gönüllülerimizin misafir kaldığı merkezin Lübnanlı üyesi Süha Maruf “Dolarlarınızı TL’ye çevirin; Türk Tahvili satın alın kampanyası” başlattı.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünya şaşkına döndü: Türk çıktılar! Sarımsağı sakın böyle tüketmeyin! Bakandan geçe yarısı tweeti Venezuela'da tehlikeli saatler!